Opis
Sveta misa
Ova knjiga jezično je osuvremenjeni molitvenik iz 1915. godine autora dr. Valentina Čebusnika – Sveta misa. Molitvenik je podijeljen u tri velike cjeline. Prvi dio govori žrtvi: o značenju žrtve u Starom i Novom zavjetu, Krvnoj žrtvi na Križu i svim aspektima žrtve svete mise. U drugom nas dijelu autor priprema za slavljenje svete mise i tumači ju prema svećenikovu slavljenju. U trećem dijelu molitvenika, autor nam donosi Svetu misu u čast Presvete Krvi.
Ono što ovaj molitvenik čini toliko snažnim brojne su anegdote iz života svetaca, svećenika i vjernika. One slikovito prikazuju i usađuju milosno značenje mise u duše svih koji ih pročitaju.
Josip Lončar o knjizi „Sveta misa“
„Knjiga je izdana 1915. godine, dakle puno prije liturgijske obnove koja se dogodila s Drugim Vatikanskim koncilom. U njoj autor na zanimljiv način želi približiti Svetu Misu kako običnim vjernicima, tako i svećenicima. Misa se više ne slavi na latinskom jeziku i narod je sada puno više uključen u samo slavlje, no sama bit Svete Mise ostala je nepromijenjena. Knjiga će svakako biti zanimljiva i korisna svima onima koji još uvijek nisu „oduševljeni“ odlaskom na Svetu Misu kao i onima koji žele još dublje zaroniti u otajstvo otkupljenja koje se na Misi događa. Vjerujem da će svatko tko je pročita s pažnjom bitno oraspoložiti srce za primanje milosti koje nam po Misi pripadaju i da će mu to raspoloženje srca ostati kao trajna milost.
O autoru
Valentin Čebusnik bio je pisac i prevodilac (Samobor, 14. 2. 1874. — Zagreb, 20. 10. 1916.). Bio je i kapelan u Varaždinu (1897–98), potom do 1901. duhovnik i kateheta Milosrdnica na Sv. Duhu u Zagrebu. God. 1901–12. odgojitelj je u Nadbiskupskom sjemeništu. Pjesmama, pripovijetkama i esejima, religioznim i etnografskim napisima, člancima o zadrugarstvu te prijevodima s latinskog i njemačkog jezika surađivao je u Kršćanskoj školi (1900), Hrvatskoj pčeli (1903), Katoličkom listu (1903, 1906, 1912) i Općinskom upravniku (1914). Kao dugogodišnji bilježnik Društva Sv. Jeronima širio je pučku prosvjetu, a Društvo je izdalo njegove pučke knjige i prijevode te mnoštvo članaka u kalendaru Danici.