Opis
O knjizi Prirodoslovlje i evangelizacija
Podnosi li se znanost s Radosnom viješću o kraljevstvu Božjem? Ima li argumenata iz prirodoslovlja za kršćansku vjeru? O tome i o niz drugih zanimljivosti iz svijeta znanosti i njihovom suglasju s kršćanskom vjerom u knjizi Günthera Berwangera Prirodoslovlje i evangelizacija.
U prvom poglavlju autor analizira razloge otpadništva od vjere u civiliziranom svijetu. Nadalje, razloge razdvajanja vjere od znanosti pišući posebice o kauzi Galileo Galileia.
Osobito su interesantna autorova tumačenja evolucije i u tom kontekstu navodi argumente protiv Darwinove evolucijske teorije te o utjecaju ljudskoga duha na razvitak čovjeka. Obrađuje i pojam istine u Bibliji i u fizici, a odgovara na pitanje protuslove li čuda prirodnim zakonima?
Iz trećeg poglavlja Jednostavni argumenti iz znanosti za postojanje Boga kao izuzetno interesantne izdvajam teme:
- Nemogućnost viđenja i nemogućnost dodirivanja kao argument protiv Boga,
- Konstante u prirodi govore u prilog Bogu,
- Suglasje eksplozijske snage velikog praska sa silom teže govori u prilog Bogu,
- Kozmičko pozadinsko zračenje govori u prilog Bogu,
- Zakon entropije govori u prilog vremenskom početku svemira,
- DNK kao dokaz za Boga,
- Sve ograničeno argument je za Boga.
Iz autorova predgovora
Ova knjiga nipošto ne treba postati udžbenik apologetike*, ali široko rasprostranjeno, krivo mišljenje da prirodoslovlje i vjera nisu kompatibilni meni je kao fizičaru oduvijek smetalo. Dva su me biblijska izričaja na koncu navela na to da napišem ovu knigu. Isusove riječi: „Tko god se, dakle, prizna mojim pred ljudima, priznat ću se i ja njegovim pred Ocem…“ (Mt 10,32) i Petrove riječi: „…te budite uvijek spremni na odgovor svakomu koji od vas zatraži obrazloženje nade koja je u vama…“ (1Pt, 3,15). Prvi mi se citat duboko utisnuo u srce prigodom mojih prvih hodočašća u Međugorje, a Petrove riječi koje su me se također duboko dojmile bile su glavna tema trogodišnjega teološkog tečaja što sam ga apsolvirao u okviru Zajednice Molitva i riječ.